poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Zasady ustalania dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych

Przedmiot PDP = dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty(wyjątkowo przychód).

1. Zasada ogólna.

Dochód = nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica = stratą (można rozliczyć w ciągu 5 lat, max 50% rocznie).

O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejnych 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty (art. 7 ust. 5).

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie uwzględnia się:

  1. przychodów ze źródeł, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
  2. przychodów opodatkowanych ryczałtem,
  3. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
  4. przychodów wymienionych w art. 21 i 22, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się przychody wymienione w art. 21, jeżeli związane są z działalnością zakładu,
  5. kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 21, jeżeli przychody te zostały uwzględnione przez podatnika przy ustalaniu dochodu przypadającego na zagraniczny zakład;
  6. strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.

Przychód z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw

  1. Cena określona w umowie:

Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

  1. Wartość rynkowa:

Jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej przychód określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

  • organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.
  • organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego w razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany lub niewskazania przyczyn,

Koszty biegłego ponosi:

  • Podatnik - jeżeli wartość w opinii przekroczy cenę o 33%.
  • Organ – jeżeli różnica jest mniejsza.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY
Obsługa księgowa firm

tel. (0-61) 86-888-05
www.ksiegowa-poznan.pl