poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Rok podatkowy PDP

Zasada ogólna = rok podatkowy = rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej (w PDF = rok podatkowy zawsze kalendarzowemu. W PDP podatnik może postanowić inaczej. Wtedy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy.

Najczęstszą przyczyną takiego wyboru jest sezonowy charakter prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik postanowił, iż jego rokiem podatkowym będzie okres 12 kolejnych miesięcy, to ma obowiązek:

  • zapisać to w statucie, w umowie spółki (sp. z o.o.) albo w innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe innych podatników.
  • zawiadomić Naczelnika US na piśmie, w terminie 30 dni od daty zakończenia ostatniego roku podatkowego. Przy rozpoczęciu działalności gospodarczej - w terminie 30 od dnia rozpoczęcia.

Modyfikacja roku podatkowego w związku z:

1. rozpoczęciem działalności gospod.,

2. decyzją o zmianie dotychczasowego roku podatkowego.

Ad. 1: rozpoczęciem działalności gospod = 3 sytuacje:

  • jeżeli rokiem podatkowym ma być rok kalendarzowy i rozpoczęcie działalności w I połowie roku kalendarzowego = pierwszy rok podatkowy trwa do końca roku podatkowego (max. 12 m-cy),
  • jeżeli rokiem podatkowym nie jest rok kalendarzowy = pierwszy rok podatkowy trwa do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego (max 12 m-cy).
  • jeżeli rokiem podatkowym ma być rok kalendarzowy i rozpoczęcie dz. g. następuje w II połowie roku kalendarzowego = pierwszy rok podatkowy może trwać do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Ad. 2: dec. o zm. roku podatkowego:

Za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego (min. 12 i max. 23 m-ce).

Modyfikacja roku podatkowego w związku z wystąpieniem obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości.

Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego (art. 8 ust. 6).


 

Takim szczególnym przepisem, który wskazuje na obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych jest właśnie art. 12 ust. 2 RachU. Np. przekształcenie spółki, połączenie spółek.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY
Obsługa księgowa firm

tel. (0-61) 86-888-05
www.ksiegowa-poznan.pl