poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Nieograniczony i ograniczony obowiązek PDP

W podatku dochodowym od osób prawnych zakres obowiązku podatkowego zależy od tego, czy dany podmiot gospodarczy ma siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, czy też takiej siedziby lub zarządu w Polsce nie ma. Nakładanie się nieograniczonego obowiązku podatkowego w jednym państwie na ograniczony obowiązek podatkowy w drugim państwie skutkuje powstaniem w dwóch państwach obowiązku podatkowego od tego samego dochodu osiągniętego przez jednego podatnika, co rodzi konieczność stosowania środków zapobiegających zjawisku podwójnego opodatkowania (w prawie wewnętrznym, umowy międzynarodowe).

Nieograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust 1).

Podatnicy mający siedzibę lub zarząd w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jeśli dany podmiot nie ma siedziby w Polsce, ale znajduje się tu biuro jego zarządu, to podlega nieograniczonemu obowiązkowi (i odwrotnie: gdy ma siedzibę w Polsce, lecz biuro zarządu za granicą).

Co do zasady w Polsce następuje zapłata podatku od dochodów uzyskanych w Polsce i za granicą – z uwzględnieniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust 2).

Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Źródłami przychodów mogą być na przykład: nieruchomości, majątek ruchomy będący własnością podmiotów zagranicznych, znajdujący się w Polsce w chwili zawarcia umowy, świadczenie usług (istotne, czy usługa wykonana na terytorium RP oraz czy beneficjentem usługi jest podmiot krajowy czy zagraniczny), prawa majątkowe (istotne, czy beneficjentem praw jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zam. w Polsce).

Źródłem przychodu jest wszystko, co przynosi danemu podmiotowi przychody. Ustawa bardzo szeroko ujmuje pojęcie przychodów. Zgodnie z art. 12 przychodami są m.in. otrzymane wartości pieniężne, różnice kursowe, wartości przychodów w naturze, wartość otrzymanych przez podatnika nieodpłatnych świadczeń oraz umorzonych zobowiązań. Źródłem przychodów jest działalność gospodarcza, ale także dzierżawa, najem, leasing, kapitały pieniężne i prawa majątkowe, sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, otrzymanie darowizny.

Zarówno pojęcie siedziby, jak i pojęcie zarządu nie są zdefiniowane przez ustawę. Siedzibę osoby prawnej określa umowa, statut lub inny dokument, na podstawie którego osoba prawna opiera swoje istnienie. W przypadku trudności z ustaleniem miejsca siedziby osoby prawnej rozstrzygające znaczenie ma treść wpisu do właściwego rejestru.

Pojęcie ograniczonego czy nieograniczonego obowiązku podatkowego odnieść należy do opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych oraz innych podmiotów z tymi osobami zrównanymi.

Pojęcie terytorium RP.

Ustawa z dnia 12 października 1990 roku o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78 poz. 461 z późniejszymi zmianami).

Art. 1. Granicą Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej "granicą państwową", jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielająca terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi.

Art. 2. Przebieg granicy państwowej na lądzie oraz rozgraniczenia morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego z państwami sąsiednimi są określone w umowach międzynarodowych, zawartych przez Rzeczpospolitą Polską.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 4 doprecyzowuje pojęcie terytorium stanowiąc:

"Za terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy, uważa się również znajdującą się poza morzem terytorialnym wyłączną strefę ekonomiczną, w której Rzeczpospolita Polska na podstawie prawa wewnętrznego i zgodnie z prawem międzynarodowym wykonuje prawa odnoszące się do badania i eksploatacji dna morskiego i jego podglebia oraz ich zasobów naturalnych".

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY
Obsługa księgowa firm

tel. (0-61) 86-888-05
www.ksiegowa-poznan.pl